BENTONİT NEDİR ?

BENTONİT

Bentonit Nedir?

Milyonlarca yıl önce, dünyamızda yoğun yanardağ faaliyetleri olduğu bilinmektedir. Bu yanardağ patlamaları ile denize dökülen alüminyum ve magnezyumca zengin volkanik kül, tüf ve lavların deniz suyunun etkisiyle yavaş yavaş kimyasal değişime uğrayarak bentonit diye bildiğimiz killeri oluşturduğu düşünülmektedir.

Bentonit, başlıca montmorillonit olmak üzere çok küçük kristallere sahip kil minerallerinden oluşan ve ağırlıklı olarak koloidal silis yapıda, yumuşak, gözenekli ve kolayca şekil verilebilen bir kayadır.

Ülkemizin çeşitli yörelerinde halkımızın kullandığı “baş kili”, “çamaşır kili”, “bebe toprağı” ve “pekmez toprağı” gibi killer genellikle bentonittir. Ayrıca geçmişte, köy evlerinin çatılarında sızdırmazlığı sağlamak amacıyla bentonitik killer kullanılmıştır. Bentonit ile sıvanan çatılar geçirimsiz bir tabakaya kavuşup yağmur sularından korunmuştur.

Bentonit; içerdiği elementlerin özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle, dökümcülükte, sıvı yağ ve meyva suları için rafinasyon ve renk açmakta, sabun ve diğer temizlik malzemelerinin yapımında, ıslandığı zaman kabarıp gözenekleri kapadığı için sondaj kuyularında, kağıt ve demir çelik endüstrisinde, gübre ve hayvan yemi yapımında, seramik yapımında ve daha bir çok alanda da kullanılır. Montmorillonitin ticari adı olan bentonit, ilk kez, 1898 yılında Knight tarafından, ABD Wyoming'de Fort Benton yakınındaki killer için kullanılmıştır. Montmorillonit adı Güney Fransa’da Montmorillon’daki bentonit yataklarından gelmektedir.

Dünya bentonit rezervi 1.870 milyon ton olup ABD, Rusya, Türkiye, Yunanistan, Almanya, Japonya, Italya, Ispanya ve Ingiltere’de bulunmaktadır. Türkiye, 280 milyon tonluk bentonit rezervleriyle toplam dünya rezervinin yaklaşık yüzde 15’ine sahiptir.

parallax background

YÜKSEK EMİŞ GÜCÜ

Hammaddesinde kullanılan doğal minerallerin moleküler yapıları çok yüksek sıvı emme gücüne sahiptir. Bu sayede su ve koku emme kapasitesi oldukça yüksektir. Uzun süreli kullanımlarda dahi mükemmel bir kuruluk sağlayarak kedinize sağlıklı ve hijyenik tuvalet ortamı sunar.

BENTONİT

Recoll Bentonit Kedi Kumu Bentonit kumundan üretilmiş olup kedinizin sağlığına zarar verebilecek hiçbir zararlı madde içermez. Anında topaklanır ve bu nedenle sıvıyı çok kısa sürede absorbe eder. İdeal bir topaklanma özelliğine sahiptir; çabuk ve sıkı topaklar oluşturur.

EV DOSTU

Bentonit madenden çıkarıldıktan sonra her hangi bir kimyasal işlem görmeden doğal hali ile kullanıma sunulur. Bu sayede ev dostu ve insan sağlığına zararsızdır. RECOLL® kedi kumu hem siz hem kediniz için güvenle kullanabileceğiniz bir üründür.

ANTİ-STRES

RECOLL® kedi kumunun içeriğinde bulunan doğal mineraller sayesinde kediniz için bir anti-stres ortamı sağlanır. Kediniz tarafından yanlışlıkla yutulması durumunda dahi metebolizmasına zarar vermez.